web Tomáše II


Přejdi na obsah

Hlavní nabídka:


Skiny J&t

Miomap > Skiny Cx20

SKINY PRO Cx20

SKINY J&t (JNkopr & TomasII)Dalšími skiny jsou skiny od dvojice JNkopr & TomasII, vycházející z originálního skinu z července 2007. Obsahují velké množství grafických úprav a řadu technických změn zjednodušujících ovládání a přinášejících více informací inspirovaných existujícími úpravami skinů a vycházejících i z vlastních zkušeností autorů.

Vzhledem ke stále vznikajícím novým verzím jsem starší verze vypustil a na webu zůstávají verze 4.2 a novější.

j&t skin 4.2+ pro české prostředí


Skin logicky navazuje na předcházející skiny j&t a obsahuje funkce, které se odsvědčily. Z nejzajímavějších jmenujme unikátní zobrazování radarů, jejich hlasové oznamování pěti volitelnými hlasy, řízení hlasitosti přímo na obrazovce, možnost skrytí všech ikon poklepem na horní proužek (s výjimkou ikony 2D/3D, kterou můžeš průběžně používat pro různý náhled), vypínání GPS a řadu dalších specialit.


Ve skinu můžeš přímo volit typ trasy s jejím automatickým přepočtem, vidíš zobrazení síly TMC a máš přímý vstup do TMC menu a řadu dalších možností, které zjednodušují a zpřehledňují ovládání navigace.

Pro "hračičky" je přidána v módu zobrazení s postranním panelem možnost zobrazení autíčka místo šipky.

Do skinu JNkopr zabudoval i MULTIMEDIÁLNÍ PANEL, který umožňuje přímé spouštění audio a video přehrávače Mia a vrácení se zpět na místo, odkud jsi vyšel, ale dovoluje i spouštění funkcí, které byly dosud vlastní pouze odemčeným navigacím. Můžeš totiž přímo volat OZI Explorer, nebo přehrávat karty, spustit snimač obrazovky (Screen Capture), ale spojit se s druhým zařízením přes USB jak klasicky, tak přes ActiveSync a dokonce si zavolat i FileManagerCE2 a získat tak přístup ke všem souborům v Miu! Prostě skin přidává zcela novou hodnotu naší navigaci.

Jak se k multimediálnímu panelu dostaneš? Na obrazovce navigace (mapa) zvolíš ikonu satelitu, vejdeš do GPS menu a poklepeš na tlačítko MMP vlevo nahoře a pak už uvidíš.

Hlavní rozdíl oproti předchozím verzím je v podstatném rozšíření Multimediálního panelu, a to hned na čtyři.

První obsahuje audiovizuální a systémové funkce, druhý je "pro práci s papírem", třetí obsahuje zejména komunikační a systémové funkce a čtvrtý je orientovaný na hry.

Ze všech programů se můžeš vrátit zpátky do Miomapu bez přerušení jeho funkce. Výjimkou jsou programy, které ke své činnosti potřebují gps (OZIExplorerCE, GPSTacho, iGO8, atd.), kde pro jejich funkčnost musí být uvolněn gps port a proto musí být Miomap předem ukončen. To je zajištěno automaticky při volání techto programů. Nicméně od verze 4.3 se po ukončení jejich činnosti Miomap opět aktivuje.

V APP složce byl původní OZIExplorerCE v1.13.3e3 postupně nahrazován novějšími verzemi se zcela novým odlišným a velmi příjemným ovládáním a 8. června jsme dorazili až k verzi 2.19. Do složky OZIExplorerCE jsem doplnil soubor czech_tomasII.cel s upravenou češtinou jako alternativu originální češtině. Vzhledem k omezeným možnostem náhrad textů a originální použité konvenci označování jsou prošlé, nebo projeté cesty označovány jako "trasa" a (plánované) cesty před námi jako "route".

Startovací obrazovka OZIExplorerCEHlavní menu OZIExplorerCEMenu Nastavení OZIExplorerCEMenu GPS OZIExplorerCEZobrazení parametrů trasy OZIExplorerCEVlastní mapa OZIExplorerCE

V prvém panelu skinu j&t ve verzi 4.2+ jsou ze systémových funkcí panel s funkcemi Windows (Controls), ResInfo s možností kontroly a ukončování běžících procesů, Commander a FileManCE pro správu souborů.

!!! Systémové funkce užívej obezřetně, zejména nemaž, nebo neupravuj cokoliv, nejsi li si 100% jistý svým konáním !!!

Tvrdý reset pomůže, ale nabouráš-li něco v My Flash Disk, budeš si to muset sám obnovit.


Druhý panel je jasný, specialitou je TaskBar, kterým aktivuješ "spodní" menu. Vyvolat je můžeš klepnutím na spodní okraj stínítka. Pro jeho použití platí totéž, co pro ostatní systémové funkce!

Pokud budeš používat taskbar, tak po jeho aktivaci přejdi rovnou do aplikace, ve které chceš jeho možnosti využívat. Po jejím ukončení a návratu do Miomapu jej zase vypni. Jeho používání v Miomapu vede ke kolizím s ovládáním Miomapu.

Třetí panel obsahuje kromě komunikačních funkcí reset a vypnutí Mia, navíc ještě dvě volby, které se už nevešly do prvního panelu - kalkulačku a skaner papírových vizitek s následným rozpoznáním textu a vložením do kontaktů (pouze C720). Prvé tři ikony slouží k volání externích programů z sd-karty, v uvedeném případě navigačního programu iGO a dvou dalších volitelných aplikací - viz dále.

Ve čtvrtém panelu jsou hry. Už je jich devět, karetní hry fungují vodorovně, pro ostatní se přetáčí panel na výšku. Pro upozornění jsou uvedená hlášení, na která musíš odpovědět "ano", jinak se ke hře nedostaneš. Hry, které se přetáčejí, obsluhuj jen v jejich menu, pokusem o ovládání mimo jejich "obrazovku", můžeš celý Miomap "zaseknout"! Nezapomeň, že stále (kromě OZIExploreru) v pozadí běží!

Při přechodu mezi panely vždy panel, který opouštíš, poklepem vypni a pak zvol nový panel. Zachováš si tak přehled, který panel máš navolen.

Ve všech panelech můžeš odděleně řídit celkovou hlasitost a samostatně i sílu hlasových hlášení. Pokud máš vypnutý zvuk (přeškrtnutou ikonku v mapě), tak se hlavní regulátor hlasitosti u některých verzí nezobrazuje!

Další ikonkou je "Automobil", ta umožňuje nahradit zobrazování šipky v mapě autíčkem.

Zvolíš-li v sys.txt show_pedestrian=1, zobrazí se Ti v módu Chodec v mapě postavička chodce místo šipky.

Novinkou je možnost zobrazení a porovnání parametrů tras v menu "Info" trasy. Menu ti tak umožňuje získat rychlý obraz, který typ trasy zvolit.


Skin dále obsahuje v menu "Nastavit trasy" možnost importu a exportu naplánovaných tras (route.dat). Volbou "Uložit trasu" můžeš uložit naplánovanou trasu na sd-kartu do složky Trace (neexistuje-li, vytvoří se) jako route.dat, popř. zavoláním FileManCE můžeš soubor route.dat i přejmenovat. Po zobrazení programu FileManCE posuň obrys klávesnice a pak již pokračuj standardním způsobem. Podobně volbou "Nahrát trasu" lze trasu z sd-karty nahrát do Mia, popř. uložený soubor předem přejmenovat na route.dat. Nahranou trasu uvidíš až po vypnutí a zapnutí Miomapu, až Miomap znovu načte data.

Kromě úprav vzhledu byl přidán další pravý panel, který lze vyvolat poklepem na tlačítko informací o trase (zcela vpravo dole). Pokud není plánovaná trasa a je ostatečný signál gps, tak můžeš vyvolat panel informací o trase, kterou budeš teprve konat. Stiskem tlačítka START zahájíš záznam trasy a na panelu uvidíš informace vztažené ke startu - začátku trasy. Jako dělané na neplánovaný výlet. Pro ukončení trasy stiskni STOP a trasa se uloží mezi zaznamenané trasy. Tu pak můžeš exportovat z menu Nastavit trasy. V případě více takto zaznamenaných tras se do menu dostaneš i přímo stiskem stejně pojmenovaného tlačítka.

Pro použití uložených tras platí omezení, že musí být použity stejné mapy, jako v okamžiku uložení trasy, jinak se trasa nezobrazí.

Ve skinech byla provedena ještě řada dalších změn, které nejsou na první pohled vidět:


  • vylepšení schovávání autíčka ve 2D režimu,
  • omezení stop oblasti pro zastavení průletu - viz obrázek,
  • opraveno zobrazení síly signálu,
  • vypínání GPS přesunuto do "globusu",
  • doplněno zachování nastavení hlasových hlášení radarů.


Pro skin 4.2+ se používá složka APP ve verzi 4.3.

Jak je zvykem ještě několik screenshotů skinu j&t ve verzi 4.2+:

Startovací obrazovkaObrazovka GPS nastaveníPrvní multimediální panelDruhý multimediální panelTřetí multimediální panelPanel herFileManCE s klávesnicíObrazovka s ikonami, digitálním ukazatelem rychlosti a radarovým varovánímZobrazení citlivé oblasti pro zastavení průletuControl panel s aktivovaným TaskbaremInformace o trase a porovnání trasPříklad textu z plně počeštěného uBook08Aktuální trasaMinulá trasa

Ve skutečnosti se ti na posledních dvou screenshotech zobrazí informace o skutečně prošlé, nebo projeté trase a ne pouze fiktivní hodnoty, jako na těchto obrázcích.

A nakonec něco pro bastlíře, kteří již zkoušejí skin iGO8, nebo jiné externí programy.

Naše skiny j&t 4.2+ a novější mají totiž přidanou možnost volání externích programů, např. iGO8. Skiny umožňují volat z MMP3 i jiné externí programy nainstalované na sd-kartě. V menu jsou proto připraveny ikony pro 3 externí programy - iGO8, Ext1 a Ext2.


Pokud máš iGO8 se startovacím programem iGO.exe, nahraj vše na sd-kartu do složky iGO8. Pak při zastrčené kartě můžeš rovnou z MMP3 rozjet tuto navigaci a připravovat se tak na to, co řadu z nás čeká. Navigace iGO8 se rozjíždí stejně jako OZI, tj. ukončí se automaticky Miomap a tím se uvolní gps pro iGO8. Po jejím ukončení můžeš normálním způsobem opět nastartovat Miomap.

Skiny j&t od verze 4.3 jsou již orientované na novější vydání iGO8 a proto volají rovnou iGO8.exe a po ukončení aplikace se opět automaticky startují).

Demoverzi iGO8 lze stáhnout na řadě webů a lze se tak s tímto softwarem seznámit.

Úvodní obrazovka iGO8Nastavení stylu zobrazení iGO83D pohled v iGO8Plánovaná trasa v iGO8

Podobně můžeš volat i ostatní externí programy. Pouze je musíš umístit na sd-kartu do složek EXT1 nebo EXT2 a volaný program musíš přejmenovat na Ext.exe.

Změněné jsou všechny složky a soubory, APP, vlastní skin i czech.zip, navíc je přidaný soubor digital.ttf s potřebnými fonty.

Vzhledem k velikosti souborů jsou rozdělené do dvou menších.

Soubory můžeš stáhnout zde:
j&t APP v 4.3+ pro C520/C720 s OZIExplorerCE v 2.19 s alternativní češtinou
j&t skin v 4.2+ (NORMAL BT) pro C520/C720

Pro ty, kteří preferují přímý přístup k přehrávání mp3 před bluetoothem:
j&t skin v 4.2+ (NORMAL mp3) pro C520/C720

A opět pro nás "brejlovce", kteří potřebují větší písmena názvů ulic, aby je přečetli:

j&t skin v 4.2+ (BIG BT) pro C520/C720
j&t skin v 4.2+ (BIG mp3) pro C520/C720

Kam co nakopírovat?

j&t skin v 4.2+ zip s data.zip a czech.zip:


Stažený zip rozbal, data.zip a czech_j&t.zip nakopíruj jak je zvykem (czech_j&t.zip kamarádí s původním souborem czech.zip, jen ho musíš v menu Jazyk|Jazyk programu navolit).

j&t APP v 4.3+ zip:

APP.zip rozbal a kompletní složku APP nakopíruj do rootu Mio Device, tedy vedle složek MIOMAP, My Audio, My Pictures, atd.

Pro přehlednost uvádím screenshot PC obrazovky zařízení Mio Device, kam se kopíruje APP:
To je vše. Pak Mio odpoj od PC a můžeš startovat.Jako externí aplikaci můžeš použít GPStacho z vlákna Návody obecné.

A tady najdeš slovenskou verzi OZIExploreru včetně návodu.

Aby fungovalo zobrazování ikon vlevo v mapě, musí být zaškrtnuté jejich zobrazování (ozubené kolečko => zatržená plácačka).

Pro skývání a zobrazování ikon na ploše klepni na horní proužek se jménem ulice.

uBook08 standardně nezobrazuje korektně všechna česká písmena; proto zvol v Options menu Parser a v něm Use HTML Parser. Pak by již mohlo být vše OK, alespoň pro některé používané fonty (např. Georgia CZ, nebo Tahoma).

Nový soubor digital.ttf nakopíruj do složky Miomap k ostatním souborům (data.zip, tahoma.ttf, tahomabd.ttf, atd.).

V případě problémů s neaktivním gps si přečti řešení ve FAQ.j&t skin 4.3+ pro české prostředí


Verzi 4.3 skinu j&t Jirka doplnil o poloprůhledný panel pro navigaci. Volá se při příjmu gps signálu poklepem na údaj vzdálenosti k nejbližší změně směru v pravém panelu. Obdobně vyvoláš návrat poklepem na stejný údaj v poloprůhledném zobrazení. Volbu, jestli chceš mít v horním levém oušku v mapě mp3, nebo BT, volíš v menu rychlého přístupu (ozubené kolečko). Ve verzi 4.3+ je dále doplněna možnost volání menu nastavení a trasy přímo z hlavního menu volaného pravým dolním ouškem mapy. Rovněž jsou doplněna zmíněná menu nastavení a trasy o další funkce. Pro ty, kteří používají převážně bluetooth jsou připravené další dvě verze, které se liší pouze tím, že je po zapnutí nastavena rovnou volba bluetooth.


Protože byl skin doplněn i o další funkce, byl změněn i jazykový zip a vytvořen nový czech_j&t43+_cs.zip. Ten musí být nahrán do složky LANG a navolen jako jazyk programu.

Úvodní obrazovka skinu, vzhled poloprůhledného panelu a některá nová menu jsou vidět na následujících screenshotech:

Startovací obrazovkaPanel volání poloprůhledného zobrazeníPoloprůhledné zobrazení informací kokpitu s ikonami Poloprůhledné zobrazení informací kokpitu bez ikonHlavní menuMenu parametrů trasyMenu rychlého přiblíženíMenu voleb trasy

Kromě tohoto panelu je ve skinu změněno volání externích aplikací. Volají je rutiny v APP a v nich je určen vlastní cíl volání, který může být jak v přímo v Miu, tak na sd-kartě. Tak je volán OZIExplorerCE z APP v My Flash Disk, tak iGO8 nebo GPStacho z sd-karty. Změna cíle volání se pak jednoduše změní v souboru RunMtScr.mscr ve složce Start dané aplikace. Navíc tato úprava zajišťuje návrat do Miomapu po ukončení externí aplikace.

Pro jistotu doplňuji přesný postup, tak nastavit cíl pro dané tlačítko externí aplikace, v následujícím příkladu pro tlačítko EXT1.

Najdi ve složce APP pro j&t skin v 4.3 složku EXT1, v ní složku Start a poté soubor RunMtScr.mscr. Ten otevři v jakémkoliv textovém editoru, např. v Poznámkovém bloku (Notepadu).

V souboru najdeš krátký postup, jak změnit cestu. Jestliže chceš např. místo XXX v příkladu volat soubor MojeAplikace.exe ve složce ToJeMoje na sd-kartě v tvé hlavní složce Programy, upravíš označený řádek takto:

RunWait("\Storage Card\Programy\ToJeMoje\MojeAplikace.exe")

No a to je vše. Pak úpravu uložíš a mělo by vše běžet.

Kam co nakopírovat je stejné, jako u předcházející verze 4.2+.

Jednotlivé skiny stáhneš zde:


j&t APP v 4.3+ pro C520/C720 s OZIExplorerCE v 2.19 s alternativní češtinou
j&t skin v 4.3+ (NORMAL start s mp3) pro C520/C720
j&t skin v 4.3+ (NORMAL start s BT) pro C520/C720

A opět pro nás brejlovce:


j&t skin v 4.3+ (BIG start s mp3) pro C520/C720
j&t skin v 4.3+ (BIG start s BT) pro C520/C720


Poznámky:

Jako externí aplikaci můžeš použít GPStacho z vlákna Návody obecné.

Aby fungovalo zobrazování ikon vlevo v mapě, musí být zaškrtnuté jejich zobrazování (ozubené kolečko - zatržená plácačka).

Pro skývání a zobrazování ikon na ploše klepni na horní proužek se jménem ulice.

uBook08 standardně nezobrazuje korektně všechna česká písmena; proto zvol v Options menu Parser a v něm Use HTML Parser. Pak by již mohlo být vše OK, alespoň pro některé používané fonty (např. Georgia CZ, nebo Tahoma).

Soubor digital.ttf u této verze skinu není použitý,

V případě problémů s neaktivním gps si přečti řešení ve FAQ.

Ve vláknu Unlock je na principu, který jsem již před drahnou dobou použil v Unlocku pro Cx10 a H610, připraven jednoduchý "Changer", který umožňuje zvolit:

  • font pro skin (normální, italiku a silnou italiku),
  • radary (Taxi, Milav, Mio a wubilder. Ty doporučuji manuelně updatovat z vhodných webů),
  • skin (j&t skin x.x, TheRock 10cs, nebo Riks 2.2cs).


Changer se spouští zasunutím karty do Mia. Po jeho ukončení můžeš kartu vyjmout, pro další běh není nutná. Můžeš tak mít Changer nahraný i na jiné kartě, než na které máš např. mapy. Pro nahrání tohoto Changeru stačí 32MB SD karta.

Changer si můžeš jednoduše přizpůsobit k obrazu svému, dát si do něj svoje oblíbené skiny, radary, případně i další věci, které tě zajímají.


j&t

Úvod | Primo | iGO8 | Miomap | MapFactor | Unlocky | FAQ | Návody | Něco o nás | ReadMe | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku